Turkuaz Taşı ve Firuze Taşı Aynı mı?

Turkuaz taşı hidrartlanmış bakır ve alüminyum fosfat mineraldir. Turkuaz fosfat grubuna ait bir taştır. Bu taş Firuze Taşı olarak da bilinir. Yapısında bulunan kristalleri gözle görmek neredeyse mümkün değildir. Ancak mikroskop yardımıyla gözlemlenebilir. İçinde bulunan demir ve bakır miktarına bağlı olarak renk çeşitleri mevcuttur. Gök mavisi en çok tercih edileni olmakla beraber yeşilimsi mavi ve soluk yeşil tonları da bulunmaktadır. Yarı saydam, opak ve damarlı yapıdadır. Sahtelerinden en ayırt edeceğiniz özelliği de budur damarlı olması. Siyah damarlı olanlara “örümcek ağı turkuaz” denir. Gümüş ile kullanıldığında dengeyi artırır.

Turkuaz Taşı kurak bölgelerde oluşmuştur. Oluşumu yüzlerce yıl almaktadır ve maden yatakları günümüzde yok denecek kadar azdır. Bu yüzden en değerli taşlar arasında yerini ilk sıralarda almıştır.5. ve 11. evlilik yıldönümlerinde özel hediye olarak verilen kıymetli taştır.

Turkuaz Taşının Tarihçesi

Turkuaz Taşı “Türk Taşı” anlamına gelen “Pierre tourques” Fransızca kelimesinden almıştır. İlk olarak Asya’daki madenlerden çıkarılıp Türkiye’de bulunan ticaret yolları sayesinde Avrupa’ya ulaşmasıyla oluşmuştur. Asalet ve bilgeliğin sembolüdür. Yapılan arkeolojik kazılarda da birçok medeniyette kullanıldığına rastlanılmıştır. Çinli zanaatkarların binlerce yıl önce oyma ve süslemede kullandıklarını, eski Mısır yöneticilerinin mücevherlerinde yer aldığı bilgilerine ulaşılmıştır. Krallar, sultanlar, kabile liderleri ve firavunlar takı olarak kullanmışlardır. Roma İmparatorluğu’nda da askerleri koruması için zırhlarında Turkuaz Taşı kullanmıştır. Doktorlar, Şamanlar şifa etkilerinin bildikleri için tıbbi alan da kullanmayı tercih etmişlerdir. Taş toz hale getirilip macun yapılarak hastaların tedavisinde sıkça kullanmışlardır. Tibet’in ulusal taşıdır. Sağlık ve şans getirdiğine aynı zaman da kötülüklerden koruduğuna inanılırdı.

Turkuaz Taşı iletişim taşı olarak da bilinir. Kalabalık karşısında konuşma endişesi çekenler için yanlarında bulundurmaları önerilir. Topraklama taşı olduğu için meditasyon için ideal bir taştır. Boğaz ve üçüncü göz çakrasına uyumludur. Boğaz çakrası iletişim ve manevi bağı, üçüncü göz çakrası ise sezgiyi kuvvetlendirir. Akrep, yay, kova ve balık burcunu temsil eder.

Turkuaz Taşı Afganistan, İran, Avustralya, California’nın Mojave eyaletinde, Arizona ve Colorado yakınlarındaki Cerrillos tepelerinde bulunur.

Turkuaz Taşının Faydaları

Turkuaz Taşı hem fiziksel hem de ruhsal olarak iyi gelmektedir. Bunları şöyle sıralayabiliriz;

 • Cesaret verir. Kişilerin kendi ve karşıdakiyle olan iletişimini kuvvetlendirir.
 • Nazara karşı koruyucudur. Özellikle gümüş içerisinde kullanıldığında etkisini daha da artar.
 • Kemer üzerinde kullanıldığında sindirim sistemini düzenler.
 • Tansiyonu düzenler, kalp rahatsızlıklarında etkilidir.
 • Tüm çakraları açar ve dengeler.
 • Hücreleri yenileyerek yaşlanmayı geciktirir.
 • Yaralar, kesikler, akrep ve yılan sokmalarında şifalıdır.
 • Öksürüğü hafifletir.
 • Kemik erimesinin hızını azaltır.
 • Solunum ve sindirim sisteminin sistematik çalışmasını sağlar.
 • Baş ağrısı ve dönmesini azaltır.
 • Uykuya dalmadan önce yastık altına konulduğunda derin ve kaliteli bir uyku uyumanızı sağlar.
 • Krampları azaltır ve ağrıyı dindirir.
 • Görme ile ilgili problemlerin çözüm noktasıdır.
 • Ruh halini dengeleme ve korkulardan uzaklaşmayı sağlar.
 • Uçak fobisi olanlarda zihinsel rahatlık oluşturur.
 • Yorgunluk, panik atak ve depresyon için faydalıdır.

Turkuaz Taşının Temizliği

Turkuaz Taşını temizlerken ılık su ve sabun yardımıyla temizleyebilirsiniz. Temizleme işlemi bittikten sonra muhakkak bez ile kurulanmalıdır. Yüksek kimyasal içeren temizleyicilerden, yüksek ısıdan korunmalıdır. Güneş ışığında da uzun süre bırakılmamalıdır. Darbe ve çizilmelere karşı iyi muhafaza edilmeli bir bez  veya kutu içerisinde saklanmalıdır.

 

Sevdiklerinizle Paylaşın

“Turkuaz Taşı ve Firuze Taşı Aynı mı?” üzerine bir yorum

Yorum yapın

Sıkça Sorulan Sorular

Cesaret ve özgüven konusunda kişinin kendisini geliştirmesini sağlar.

Dostluğun ve kardeşliğin simgesi olan Turkuaz Taşı, nazar içinde gayet etkilidir.

Fiyat olarak çok pahalı bir taş değildir. KG Fiyatı ortalama 300₺ civarında satılmaktadır.