Peridot Taşı Ve Faydaları

Peridot Taşı magnezyum bakımından zengin bir mineraldir. Peridot Taşı işlem görmeden önce opak bir haldedir. İşlem sırasında kesilip cilalandıktan sonra berrak bir görünüm kazanır. Magnezyum demir silikattır. Rengini içinde bulundurduğu demir iyonlarından alarak değişiklik gösterir. Zeytin yeşili tonunda olana Olivin, sarı tonunda olana Krizolit, bahar yeşili tonunda olana ise Peridot denir. Nadir olarak da beyaz renkte bulunur ve Boltonit Taşı adı verilir. Erimiş kayalarda, lavların ve depremin yaptığı aşırı basınçla elmasla beraber yerküreye çıkmaktadır. Bir başka Peridot Taşı türü ise göktaşlarıyla birlikte yeryüzüne indiği bu taşlarda kuyruklu yıldızların tozuna rastlanıldığı bilgisi yapılan araştırmalar sonucu ulaşılmıştır. Ay’da ve yapılan Mars gözlemlerinde de rastlanılmıştır. Nadir bulunan, magmada veya uzaydan göktaşından geldiği için çok değerlidir.

Kalp çakrasıyla uyum sağlaması pozitiflik yaymasına yol açar. Etkileşiminizi düzenlemenize yardımcı olur, duygusal sorunlar yaşamadan ilişkilerinizi yaşamanızı sağlar. Yaydığı sarı enerji ile solar pleksus çakrasını uyararak sindirim ve bağışıklık sisteminizi güçlendirir

Peridot Taşının Faydaları

 • Sevgi, bolluk, bereket ve huzur getirdiğine inanılır.
 • Bağımlılık konusunda yardımcıdır. Sigara, alkol gibi bağımlılık yapan kötü alışkanlıklardan uzaklaştırır.
 • Gerginliği alarak enerjiyi artırır.
 • Orta Çağda ilham ve konuşma becerisi kazanmak için kullanılırdı.
 • Enerjisi güneşle ilişkilidir. Kullanıcıya sıcaklık verir.
 • Alerji, siğil gibi cilt hastalıklarında tedavi edici özelliği vardır.
 • Adrenal bezleri dengeleyerek vücudu sağlığına kavuşturur.
 • Dalak, safra kesesi, karaciğer ve pankreasın düzenli çalışmasına yardımcı olur.
 • Psikolojik rahatsızlıkların üstesinden gelir.
 • Astigmatizma ve yakın görüş ile ilgili problemleri azaltır.
 • Ülserin iyileşmesini sağlar.
 • Hamile bayanlar karınlarına koyduklarında doğum sürecini kolaylaştırır, kasılmaları uyarır ve doğum kanalının açılmasını uyararak rahat bir doğum yapmasını sağlar.
 • Sindirim sistemini destekler.

Peridot Taşının Tarihçesi

Zeberced adasından çıkarıldığı için zeberced de denilen Peridot Taşı adını Yunanca da bolluk getiren peridona kelimesinden almıştır. Antik Roma’da geceleri renginde bir değişim olmadığı için “akşam zümrütü” denilmekteydi. Napolyon’un aşık olduğu Josphine’ye sevgisini ve hayranlığını dile getirmek için Peridot Taşı hediye ettiği bilinmektedir. Eski Mısır’ın ulusal mücevher taşı olmuştur ve Güneşin Mücevheri olarak adlandırılmıştır. Kleopatra’nın zümrütlerinin Peridot olduğu bilinmektedir. Avrupa’da katedrallerde, kiliselerde, cübbelerde ve ritüel kıyafetlerde Peridota rastlanmaktadır. ibraniler tarafından da bilinen ve Harun Peygamber tarafından kullanılan bir taştır.

Peridot Taşının Çıkarıldığı Yerler

Peridot Taşı ilk olarak St.Johns (Zabargad) adasında çıkarılmıştır. Genellikle sis olduğu için bu ada gizlenmiş ve keşfedilmemiştir. Şimdi ise Arizona, Meksika, Pakistan, Oregon, Sri Lanka, Norveç, Güney Afrika, Hawaii, Brezilya, Çin ve Kanarya Adalarında rastlanmaktadır.

Peridot Taşının Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Peridot Taşının temizliği sertlik derecesi yüksek olduğu için akan su altında temizlenebilir. Toprağa gömerek de üzerine çektiği negatif enerjilerden arındırabilirsiniz. Fiziksel temizliğini nemli bir bezle nazikçe yapmak da mümkün. Temizliği ihmal edilmemeli ki enerjisini yineleyebilsin. Bu taştan sağlayacağınız şifayı daha da kaliteleştirecektir.

Sevdiklerinizle Paylaşın

Yorum yapın

Sıkça Sorulan Sorular

Peridot taşı gerçekten şifa kaynağı bir taştır. Sevgi bağı güçlendirmek için önemli bir değere sahiptir.

Asıl rengi yeşil olarak bilinmektedir. Bazı kaynaklarda Mavi renginin de olduğu söylenmektedir. Fakat biz daha önce böyle bir renge rastlamadık.

Hayır renk tonu az da olsa değişebilir. Fakat renk değişikliğine asla uğramaz.