Jasper Taşı Özellikleri ve Faydaları

Jasper Taşı değerli taşlar ile ilgilenenlerin yakından tanıdığı bir taştır. Jasper Taşı dünyanın farklı yerlerinden elde edilen değerli taşlar arasında yer almaktadır. Jasper taşının 2 ana rengi bulunmaktadır. Kahverengi Jasper ve Yeşil Jasper olarak değerli taş severler tarafından tanınmaktadır. Tabi ki bu renk konusunda da bir ayet olmadığı için çok nadir de olsa farklı renklerine rastlanmaktadır. Bundan çok nadir olanı ise, Mavi Jasper taşıdır.

Jasper Taşı Anlamı Ne Demek?

Jasper isminin anlamına gelecek olursak da “Jasper” Yunanca da benekli manasına gelmektedir. Bu taşa ismini veren üzerinde irili ufaklı milyonlarca benek bulunmaktadır. Jasper taşının halk arasındaki bir diğer ismi de, Çakmak Taşıdır. Oldukça renkli bir benek yapısına sahip damarlı bir taştır. İnsan vücuduna sağladığı fiziksel ve psikolojik desteği sayesinde de nam yapmış durumdadır.

Jasper Taşının Genel Özellikleri

Jasper, içerisinde çok az miktarda kuvars kristallerine sahiptir. Bu yüzden pullu bir ışıltıya sahiptir. Kristal yapısı genel itibari ile “Altıgen” şekildedir.
Jasper Taşının bir çok özelliği olduğu insanlar tarafından bilinmektedir. Ve bir çok taş bilimci bu taşı sorgusuz sualsiz tanır. Başlıca özelliklerini sizler için maddeler halinde kısaca derledim. Buyurun birlikte göz atalım.

  • Kaygı ve Kaybetmişlik duygusunun bastırılmasını sağlar.
  • Psikolojik olarak günlenmiş ve arınmış hissettirir.
  • Adaletli karar verme konusunda desteklediği öne sürülmektedir.
  • Yeşil Jasper taşının zeka ve bilinç açılımında ve dinginliğinde faydası çok fazladır.
  • Hormon seviyesini dengelediği öne sürülmektedir.
  • Kadınlarda ki “Adet Sancısına İyi Gelmektedir” şeklinde bir çok blog da çeşitli yazılar yer almaktadır.
  • Konuşma zorluğu çeken çocuklara kolye olarak takıp manevi destek sağlar.
  • Vücudunuz ile temas ettiği zaman zihinsel ve öngörü sağlamaktadır.
  • Kök ve Alt Karın çakraları ile uyumludur. Bu konuda en çok edilen taşlar arasında yer almaktadır.
  • İnsanın Aurasını temizlemek için gerçekten etkilidir.

Bir çok rivayet ve eski hikayeye konu olan Jasper Taşı; Yunan Mitolojik tanrılarından Litanya’nın kızı Jasper’ın öldüğü zaman döktüğü göz yaşından sonra yer yüzünde oluştuğuna inanılır. Buna ek olarak Eski Amerikan Kızılderilileri bu taşın “Dünya Ananın Kanı” olduğuna inanmaktadır. Dünya üzerinde en çok Amerika, Afrika ve Amerikan Sonamosu bölgelerinde çıkartılmaktadır. Sertlik seviyesi yüksektir. Bu yüzden işleme ve motif verme konusunda başarılır bir üründür.

Jasper Taşı Nerede Bulunur

Jasper Taşı volkanik küllerin içerisinde büyük parçalar halinde yer almaktadır. Bu da demek oluyor ki, demek ki yanar dağlar ile kısmi olarak alakalı. Ve yine buradan yola çıkacak olursa, Jasper Taşının içinde, eser miktarda metal maden parçalara rastlanmaktadır. Bazı taşlar mıknatıs ile çekilebilmektedir. Bunlardaki maden miktarı daha fazladır. Sizlere araştırmacı bir bayan arkadaşımızın Jasper Taşı ile alakalı hazırladığı videoyu da paylaşmak istiyorum. Umarım sizler için topladığım ve anlatmaya çalıştığım bilgiler yeterlidir. Sizleri bu konuda bilgi kirliliğinden uzak, değerli taşlar ile alakalı genel konularda her zaman bilgilendirmeye çalışacağıma emin olabilirsiniz. Bir sonraki yazımda görüşmek dileği ile. Hoşça kalın.

Sizlere bir önceki Florit Taşı Faydaları Nelerdir? ile ilgili yazmış olduğum yazımın linkini de bırakıyorum. Göz atmanızı tavsiye ediyorum.

 

Sevdiklerinizle Paylaşın

Yorum yapın

Sıkça Sorulan Sorular

Şifa yönünden genel olarak sinir ve strese bağlı ağrı ve sancıların azalmasında çok etkili bir taştır.

Doğal taşlar konusunda çok fazla deneyime sahi değilseniz bu sizin için biraz zor olabilir. O yüzden bu taşın doğruluğunu ayırt etmek için bir uzmandan yardım almak en güzelidir.

Burç olarak en güzel ve en dingin Burç olan İkizler burcunun taşıdır. Çakra olarak da Eleksal ve Taç Beyin çakrası grubuna girer.

Mokait Jasper'da Jasper taşının bir çeşidi olduğu için, aynı özelliklere hasıldır. Şifa yönünden genel olarak sinir ve strese bağlı ağrı ve sancıların azalmasında çok etkili bir taştır.