Krizokol Taşı Ve Faydaları Nelerdir?

Krizokol Taşı sertlik derecesi 2ila 7 arasında değişen kalsedon grubuna ait bir taştır. İçinde bulunan silika miktarı ne kadar fazla olursa sertlik derecesi de yükselmektedir. Lacivert renkli Krizokol Taşının silika oranı oldukça düşüktür ve oldukça yumuşaktır takı için kullanılamayacak kadar narindir. Turkuazdan cam göbeğine doğru oluşan renkleri ise serttir ve takı ve süslemelerde kullanılabilir. Kendine özgü farklı bir şekli vardır. Cam veya balmumu ışıltısı taşıyan opak veya yarı saydam görünümündedir. Mavi, yeşil, turkuaz, gri, kahverengi ve siyak renkleri mevcuttur. Mavi ve yeşil tonları ona dünyanın enerji ve canlılığını yansıtır. Azurit, malakit ve kuvars gibi taşların bulduğu yataklarda karşılaşmak mümkündür. Nadir bulunduğu için maden yatakları özel koruma altına alınmaktadır. İngiltere, İsrail ve Zaire de çıkarılmaktadır. Firuzeye(turkuaz) benzemektedir ama turkuaz gibi fosfor içermez ve damarlı bir görüntüsü yoktur. Bu ondan ayırt edecek en belirgin özelliktir. Yine taşınızı diğer taşlardan ayırt edeceğiniz bir diğer özellik ise dilinizde değdirdiğinizde yapışmasıdır.

Krizokol Taşının Tarihçeşi

Krizokol Taşı eski çağlardan beri kullanılan şifalı ve değerli taşlar arasında yer alır. Rönesans döneminde ressamlar renk pigmenti olarak kullanırdı. Altın lehimi materyali olarak da kullanıldığı bilinmektedir. Direnci artırdığı için yerli Amerikalılar yani Kızılderililer tarafından kullanılır.

Krizokol Taşı bedeni ve ruhu temizleyerek olumsuz duygu ve düşüncelerden arındırır. En şifalı olduğu ise sindirim sistemidir. Yemek borusu bölgesini düzenler. Mide de ağrı kramp gibi durumlarda 1 saat karnın üzerine konulduğunda rahatlatır.

Astrolojik olarak boğa, ikizler ve yengeç ile özdeşlemiştir. Tüm çakralara da uyumludur. Her sabah uyandığınız da avucunuza alıp ovuşturduğunuz da pozitif enerjisini vücudunuza alabilirsiniz. Bu süreçte yoga veya meditasyon yapabilirsiniz. Psikolojik olarak rahatlamak istediğinizde bu taşla masaj yaptırabilirsiniz.

Krizokol Taşının Faydaları

Akıl, zeka buluşların ve kalp gözünün sembolünün taşıdır. Bunlarla birlikte şu şekilde faydaları vardır.

 • Kan hastalıklarında tedavi edicidir.
 • Panik atak ve endişeyi bastırır.
 • Dişil enerjiyi artırır.
 • Sinirsel gerilimi rahatlatır, suçluluk duygusunu yok eder.
 • Pankreas, tiroit bezi ve akciğerde oluşan hastalıkları tedavi edici özelliği vardır.
 • Sindirim sistemini düzenleyerek dengeli çalışmasını sağlar, ülsere karşı kalkan görevi yapar.
 • Kaybolan yeteneklerin kazanılmasını sağlar yeni buluşlara yol açar.
 • Gün içinde stres, korku, endişe ve gerginliği alır.
 • Kas kramplarını hafifletir, kasları güçlendirir.
 • Üreme organlarını sağlıklı tutar.
 • Hamile bayanlar kullandığında doğumu kolaylaştırır.
 • Menopozun oluşturduğu etkileri hafifletir.
 • Radyasyon ve diğer zararlı ışınları emerek hapseder.

Krizokol Taşı Nasıl Temizlenir?

Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi Krizokol Taşının sertlik derecesi değişkenli gösterebilir. Eğer sert yapılı bir taş kullanıyorsak akan su altında yıkayabilirsiniz. Toprağa gömerek negatif enerji ve radyasyonu aktarabilirsiniz. Yumuşak yapı da olanı ise nemli bez ile temizlemek en uygunudur. Tütsü ile de taşınızı temizleyerek kötü enerjilerden arındırabilirsiniz.

Kedi Gözü Taşı Faydaları

Sevdiklerinizle Paylaşın

Yorum yapın

Sıkça Sorulan Sorular

Genellikle takı sektöründe tercih edilir ve bu şekilde muhafaza edilir.

Sertlik derecesi biraz düşük olduğu için su altında temizlemeyi çok tavsiye etmiyoruz.

Krizotal taşının İkizler burcunun şans taşı olduğu rivayet edilmektedir. Dolayısı ile ikizler burcu yükseleni olarak Krizotal taşının tılsımına inanılır.