Ay Taşı Faydaları ve Nelere İyi Gelir?

Ay Taşı, ortoklaz grubuna ait değerli taşlar arasında yer almaktadır. Ay Taşı bazen labradorit taşına çok fazla benzer özellikler sergilediği için karıştırılır. Ay taşının beyaz rengi sayesinde inciye benzeyen bir yapısı vardır. İlk medeniyetlerde de bu taşı takı olarak kullanmışlardır. Halen günümüzde de Ay Taşı Takı Tasarımları yapımında kullanılmaktadır. Şifalı taşlar sınıfında yer alan Ay Taşı’nın bir diğer ismi de “Toprak Ana Taşı” olarak geçmektedir. İngilizce ismi ise “Moonstone” olarak telaffuz edilmektedir.

Ay Taşının Renkleri Nelerdir?

Aytaşı genel olarak beyaz renktedir. Fakat krem rengi ve açık mavi rengi de bulunmaktadır.  Aytaşı renk olarak “Adularesans” ismi ile anılan optik bir renk kuşağına sahitir. En yaygın bilinen özelliği ise, insanlarda aşırı fazla dinginlik yapması, ve metabolizmayı hızlandırmasıdır. Ay Taşı fiyat olarak da çok aman aman pahalı bir taş türü değildir. Ortalama bir kolye veya bir takım küpeyi 150-250₺ civarında bir rakama alabilirsiniz. Ayrıca bu taşı takıların haricinde evimizde dekoratif amaçlıda bulundurabiliriz. Çünkü eşsiz bir renge sahip olduğu için, evimize, odamıza gerçekten güzel bir dekor olarak eşlik edecektir. Genel hatları ile bakacak olursak, Aytaşı : Aşkın, Dostluğun, Sevginin, Umudun, Düşlerin ve İhtişamın timsal temsilcisi olarak anılmaktadır.

Ay Taşının Temel Özellikleri Nelerdir?

  • 6 Karatlık bir sertliğe sahiptir. Bu ölçü ile de orta sert taşlar grubunda yer almaktadır.
  • Üzerinizdeki duygusal gerilimi azaltır. Kişinin sevgisel duyguları hızlıca kabullenmesine olanak sağlar.
  • Tokluk hissi verdiği için diyet yapanların sıklıkla tercih ettiği bir takı taşıdır.
  • Obeziteye karşı direnci inanılmaz şekilde artırmaktadır.
  • Lenf bezi ve Lenf tedavisini destekleyici etkisi bulunmaktadır.
  • Uyurgezerliğe karşı anti bir etkisi olduğu kanıtlanmıştır.
  • Özellikle kadınların üreme döneminde horman dengesini kurmasında yardımcı olur.
  • Sinir ve agresiflik anlarında daha hızlı yatıştırmaya destek olur.
  • Hücrelerin yenilenmesini hızlandırır.
  • Cilt yenilenmesi ve yaşlanmayı yavaşlatıcı etkisi vardır.

Ay Taşı Nasıl Temizlenir?

En çok merak edilen konulardan birisi de Ay Taşının nasıl temizleneceği yönündedir. Ay taşı orta sertlikte bir taş olduğu için kırmızı toprağa 24 saat gömerek, taş üzerindeki negatif enerjiden arındırılır. Ama fiziki olarak temizlemek için sünger ve yeşil kalıp sabun ile temizlemek ona zarar vermeyecektir.

Aytaşım Gerçek mi? Nasıl Anlaşılır?

Ay taşının gerçek olup olmadığını anlamanın bir yöntemi, yatay bir şekilde ışık tutulduğu zaman, mor bir yansıması olması gerekmektedir. Buna ek olarak kırıldığı zaman dış yüzeyi ile iç yüzeyi birebir aynıdır. Benzeri muadil taşların iç yüzeyleri kahverengi renktedir.

Şunları da ekleyip yazımı burada sonlandırmak istiyorum. Bu yazıyı yazabilmek için değerli taşlar konusunda uzman oldukları bilinen Rus kaynaklardan yararlandım. Ay Taşı Hakkında Genel olarak göze çarpan ve size aktaracaklarım bunlar.  Bir de Aventurin hakkında yazmış olduğum makaleye göz atmanızı tavsiye ediyorum. Ayrıca Aventurin Satın Almak isterseniz linki kullanabilirsiniz.

Ay Taşının Tarihteki Yeri

Ay taşı tarihin ilk dönemlerine kadar uzanan bir hikayeye sahiptir. Kanlı Ay gecesinden arınmak maksadı ile antik yunan döneminde kullanılmıştır. Gizemi ve bitmek bilmeyen efsane hikayelere konu olan Ay Taşı günümüzde takı sektörünün aranan taşlarından birisi haline de gelmiştir.

Ay Taşı Nerede Bulunur?

Ay Taşının ana vatanı Brezilya Aventodoru olarak bilinir. Ama dünyanın bir çok yerinde de irili ufaklı madenleri olduğu biliniyor. Amerikan Soması, Srilanka ve Papua Yeni Gine bölgeleri de başlıca maden sahaları bulunmaktadır. Ülkemize üzerinizde 1 KG’dan fazla Ay Taşı getirmenin yasak olduğunu da bilmenizi isterim.

Sevdiklerinizle Paylaşın

“Ay Taşı Faydaları ve Nelere İyi Gelir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın

Sıkça Sorulan Sorular

Ay Taşı Özelliği Nedir? Aytaşı : Aşkın, Dostluğun, Sevginin, Umudun, Düşlerin ve İhtişamın timsal temsilcisi olarak anılmaktadır.

Obezite, Lenf Bezleri ve Cilt için çok büyük faydaları olduğu bilinmektedir.

Ay Taşının Gerçek Olup Olmadığını yatay bir ışık tutarak, mor renkli bir yansıma aldığımızda anlarız.

Ay Taşının genel olarak herkes kullanabilir. Ama hamilelerde kullanımı çok fazla tavsiye edilmiyor. Ay Taşını Akrep, Yengeç ve İkizler burcu favori olarak kabul etmektedirler.